Dieta to głównie karma żywa lub może być mrożona. Na przykład, tubifex, robaki krwawe, krewetki solankowe, corethra, gammarus. Jednak profesjonalni hodowcy ryb żywią je albo markowymi pokarmami, albo różnymi paszami mięsnymi, które obejmują serce wołowe, krewetki i małże, filet rybny, pokrzywa, witaminy, różne warzywa.

Prawie każdy profesjonalista akwarysta ma swoją sprawdzoną recepturę, składającą się czasem z kilkudziesięciu składników. Należy pamiętać, że dysk jest raczej nieśmiały i nieco głupi; mogą one pozostać w jakimś zakątku akwarium, podczas gdy inne ryby jedzą.

Karmienie dyskowców 1

Z tego powodu ryby te są zazwyczaj trzymane oddzielnie od innych.

Warto również wspomnieć, że resztki bogate w białko, które przedostają się do dna zbiornika, powodują wzrost zawartości amoniaku i azotanów w wodzie w zbiorniku, co ma wpływ na ryby. Należy albo regularnie odsysać dno zbiornika, albo nie używać podłoża dennego do zbiornika, co jest często praktykowane przez akwarystów.

Jednakże, zwłaszcza żywa krew ciepła i tubifex może powodować zarówno różne choroby i zatrucia pokarmowe ryb, dlatego ryby są zazwyczaj karmione mięsem mielonym lub sztuczną karmą.