Aby trzymać dyski będziesz potrzebował zbiornika o pojemności co najmniej 200 litrów (52,83 galonów), ale jeśli zamierzasz trzymać więcej niż jedną rybę, pojemność zbiornika powinna być znacznie większa. Ponieważ ryba jest wysoka, zbiornik powinien być dość długi i wysoki.

Potężny filtr zewnętrzny jest koniecznością w tym przypadku, to samo dotyczy regularnego odsysania z dna zbiornika i cotygodniowej częściowej wymiany wody.

Jest bardzo wrażliwy na obecność amoniaku i azotanów w wodzie w zbiorniku, podobnie jak na wszystkie parametry wody w ogólnym ujęciu i jej czystość. Chociaż ryby same w sobie nie wytwarzają dużo odpadów, zjadają głównie różne rodzaje mięsa, które rozpada się dość szybko w wodzie w zbiorniku i w ten sposób zatruwa ją.

Woda w zbiorniku powinna być miękka i lekko kwaśna, gdyż dla jej temperatury – ryba wymaga cieplejszej wody niż większość ryb tropikalnych. Jest to jeden z powodów, dla których trudno jest wybrać współlokatorów w zbiorniku dyskowym. Temperatura wody dla ryb wynosi 28-32° C (82,4-89,6 F), ph: 6,0-6,5, 10-15 dGH.

Warunki w akwarium 1

Przy innych parametrach wody w zbiorniku ta ryba ma skłonność do chorób lub może nawet zginąć.

Dysk jest bardzo nieśmiały – nie lubi głośnych dźwięków, nagłych ruchów, stukania w szybę zbiornika i niespokojnych koleżanek w akwarium.

Wskazane jest umieszczenie zbiornika z dyskowcem w miejscu, w którym będzie on mniej niepokojony.

Zbiorniki obsadzone roślinami będą służyły do przechowywania dysków, jeśli będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby tam pływać. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą wytrzymać temperaturę wody wyższą niż 28С, dlatego dość trudno jest wybrać odpowiednie rodzaje roślin.

Poniżej znajdują się następujące opcje, które można rozważyć: Didiplis diandra, Vallisnéria, Anubias barteri var. nana, gigantyczna ambulia, rotala indica (indyjski toothcup).

Podłoże zbiornika może być każdego rodzaju, jednak z reguły ryby są przechowywane w zbiornikach bez roślin lub podłoża dennego. W ten sposób można zrobić proces dbania o ryby znacznie łatwiejsze i zmniejsza ryzyko zachorowania ryb.

Kiedy po raz pierwszy włożysz rybę do zbiornika, daj rybie trochę czasu na regenerację po stresie. Nie włączaj światła, nie stawaj w pobliżu zbiornika, nie stawaj w pobliżu zbiornika, nie umieszczaj roślin lub czegoś innego w zbiorniku, czego ryby mogą użyć do ukrycia.